TrGamer Künye

İnternet deyince akla 14.400'lük modemlerin geldiği yıllardı. 28.8 modemi olanlara özenir, 56K bağlananları kıskanırdık. Raks'ın Quake serverlarında cirit atar, sabaha karşı ICQ'da gecenin kritiğini yapardık. Bırakın Türkçe kaynağı, İngilizce siteler bile emekleme aşamasındaydı. Daha sonra kablo internet çıktı ve biraz rahatladık. Tam da bu sıralarda Türk oyun sektörünün(!) büyük bir ihtiyacı olduğunu fark ettik. O sıralarda kurucularımızdan Nejat Serpen amatörce oyun incelemeleri yapıyordu. Ekip olarak kendisiyle temasımız da yaptığı bu incelemeler oldu. Daha sonra Ata kardeşlerin de katılımıyla ortaya TrGamer çıkmış oldu.

Başlangıçta elimizde teknoloji, internet veya oyun dünyasıyla ilgili ne haber varsa girmeye başladık. Bırakın orijinal oyunları, internetten oyun indirme gibi bir seçeneğimiz bile yoktu. Rapidshare var mıydı ki? Hemen herkes hatırlayacaktır, korsan oyun çoğaltan arkadaşlardan CD alınırdı. Her yerde bulunamayan oyunlar kargo (posta?) yoluyla ilgilenen arkadaşlara gönderilirdi.

İlk inceleme yazımızı 11 Kasım 1999 tarihinde saat 23:38:51'de girmişiz (Delta Force 2, ne oyundu!). Aslında o zamanlar adresimiz trgamer.kuleli.com idi. Ancak baktık ki yavrumuz hızlı büyüyor, 7 Ocak 2000'den itibaren hayatına kendi alan adında devam etmesine karar verdik.

Tabii ki şu geçen yıllar içinde sıkıntılı ve mutlu dönemlerimiz oldu. Zaman zaman yükseldik (evet evet hatırlayanlar olacaktır, 2005 Altın Örümcek ödülü aldık... güzel günlerdi :)) zaman zaman da sendeledik. Ama her seferinde kalkmasını becerdik. Bunun bir tek ana sebebi var. Sitemizi ve okurlarımızı seviyoruz. O kadar ki hiç kimse, hiç kimse yüzünden bizi bırakıp gitmedi. Kişisel problemlerimizi işimizin önüne koymadık. "İşimiz" derken yanlış anlaşılmasın, hiç kimse para için çalışmadı. Çalıştık çünkü oyun oynamayı ve yazmayı, yazdıklarımızı paylaşmayı seviyoruz. İşin güzel tarafı -alçakgönüllülüğü de bir tarafa bırakırsak- her ikisini de çok iyi beceriyoruz. Bir yandan hobimiz bir yandan da sorumluluklarımız bizi buraya bağladı.

Ekibimiz yıllar içinde bir çok defalar değişim geçirdi. Ancak ana düşünce ve sektöre yaklaşımımız her zaman aynı kaldı. Girdiğimiz her haberin kaynağını, incelediğimiz her oyunun sağlanmasına katkıda bulunanları mutlaka belirttik. Ekip arkadaşlarımızdan oyunları tamamen oynamadan yazmamalarını, yazarken Türkçe'ye gereken özeni göstermelerini istedik. Oyun inceleme ve haberciliği konusunda okul gibi olduk. Şu anda profesyonel olarak bu işi yapan pek çok arkadaşımız bizim bünyemizden çıkmıştır. Sektörde zaman zaman yaşanan gelişmelere sağduyulu yaklaştık. Yeni oluşumlara sayfalarımızı açtık. İyi niyetli olduğunu düşündüğümüz her harekete bazen haber olarak bazen de dosya konusu olarak yer verdik. Bizce internet medyası paylaşıldıkça çoğalan bir pastadır. Burada işler basılı veya görsel medyadakinden farklı çalışır. Çünkü kimse kimseden para istemez ve yayın saati diye bir şey de yoktur. Tabii ki kendine has tuhaf bir bağlılıktan-bağımlılıktan söz edilebilir. Ancak bizim yaklaşımımız hiçbir zaman "müşteri çekmek" olmadı ve bu amaç uğruna prensiplerimizden ödün vermedik. Türkiye'de oyun dünyasıyla ilgilenen hemen herkesin TrGamer adını bilmesi ve daha önemlisi akıllarda oluşan imajımız en önemli gurur kaynaklarımızdan birisi. Okurlarımızla kurduğumuz ilişki, her türlü ödülün üzerinde bir mutluluk veriyor –ki bu yaşamadan bilinemeyecek bir duygu.

Çeşitli sebeplerden dolayı 2009 ve 2010 yılları bizim için pek verimli geçmedi. Ancak 2011 ile birlikte gerek yazılım ve teknoloji gerekse tasarım olarak bir yenilenme sürecine girdik. Gerçi işimiz daha bitmedi ve yapılacak çok şey var ama okurlarımızın karşısına her gün güncellenen, aradıkları oyunla ilgili yazı veya haberleri bulabilecekleri bir site yaptığımızı düşünüyoruz. Şimdi de geçmişte olduğu gibi, yazılacak oyunun (varsa) geçmişini de bilen, sadece fiziğiyle, grafiğiyle değil anlatmak istedikleri ve hikâyesi ile de ilgilenen işinin ehli arkadaşlarımız var. Rolümüz ister yönetici olsun ister muhabir, sitemizi ve sizleri seviyoruz ve gerçekten istediğimiz için burada bulunuyoruz.

Biz derken peki kimiz? Aslında büyük bir Ailemiz var. Hardal tanesi kadar bile katkısı olan hiç kimseyi unutmadık. Hepsine, hepinize şükran borçluyuz. Daha nice yıllar beraber olmak dileğiyle.

Kurucular

Nejat Serpen

[ Fikir Babası ]
Nejat abi son derece amatör olarak bu işe başlamış (genelde de hep öyle olur :)). Siyah collection namıyla http://siyah.hypermart.net adresinden yayın yapıyordu. Bir şekilde yollarımız kesişti, iyiki de kesişmiş. Başlangıçta çoğunlukla tek başına olmak üzere içeriği başarıyla yönetti, yazılar yazdı, haberler girdi. Bana da ısrarla incelemeler ve köşe yazıları yazdırdı. Yavaş yavaş aramıza başka arkadaşlar katıldı. Herkesin yazdığı onlarca yazıyı, ekran görüntüsünü yine çoğunlukla tek başına düzenledi, siteye ekledi. Emeği çoktur. Hâlâ arada bir uğrar bakar neler yapıyoruz diye.

Mustafa Kâmil ATA

[ Temel Atıcı ]
Nejat abi ile ilk tanışan ve aramıza katılmasına vesile olan kişidir. Daha Türkiye'de internet nedir, uygulamaları nedir tam bilinmezken, içerik yönetimini son derece kolay yapabilmemizi sağlayan platformu geliştirdi. Eşi benzeri olmayan yazılım dehasını hizmetimize sundu. Kendisi son derece usta bir oyuncu olmasının yanı sıra (bilimum FPS, Aciton, Strateji, Yarış oyunlarını süper oynar) donanım olarak da bilgisi engindir. Başlangıçta yazı da yazıyordu, sonradan bıraktı.

Murat ATA

[ Şimdilik Patron ]
Yukarıda da yazdığım gibi, başlangıçta ilgileniyordum ama sonradan ekip şekillenmeye başlayınca yavaş yavaş elimi eteğimi çektim. Ta ki, Call of Juarez: BiB oyununu alsam mı almasam mı diye kararsız kalıp da "bakalım bizim sitede oyun hakkında ne yazılmış" dediğim 2010 Mayıs'ına kadar. Sebebi ne olursa olsun canım sitemizin epeydir ilerleme kaydetmediğimi farkettim. Derhal Nejat hocamdan olaya dahil olmak için izin aldım. Gezdiğiniz dolaştığınız bu sitenin yazılımını yaptım, günahı sevabı benimdir. Hasbel kader idare ediyoruz. Buradayız..


Ekip

(Soyadı sırasına göre)

Abdullah ŞENEL

[ Serbest Yazar ] [ 27.02.2014 ]

Web

Emre Acar

[ Yönetici ] [ 20.07.2001 ]
1984 yılı doğumluyum. İlk olarak abim sayesinde Commodore 64 ile başlayan oyun sevdam, 1990'lı yıllardan sonra Amiga'yı (konsolları o zamanlar bile sevmiyormuşum demek) es geçerek PC'de devam etti. Yani 20 yılı aşkındır oyun oynuyorum ve oynamaya da devam edeceğim. Oyunlar ve tarihi hakkında oldukça geniş bilgiye sahibim, hatta bu konu hakkında yakında bir kitap bile çıkarmayı düşünüyorum. TrGamer ile tanışmam ise 2000 yılından sonra oldu, bir 5 yıl siteyi izledikten sonra "benim bu sitede yazanlardan neyim eksik" dedim ve 2006 yılından beri siteye katkı sağlamaya çalışıyorum. Umarım Türk oyun yapım firmalarının çoğaldığı ve söz sahibi olduğu bir dünyayı hep birlikte görürüz, gelecekten en büyük beklentim budur.
Web

Taha Ayanoglu

[ Serbest Yazar ] [ 11.01.2015 ]

Web

Alper Kurt

[ Yönetici ] [ 20.04.2003 ]

Web

Mevlüt Canberk Polat

[ Serbest Yazar ] [ 12.03.2015 ]

Web

Burak Varol

[ Serbest Yazar ] [ 17.01.2015 ]
league of legends blogger.
Web


KiDS

KiDS Kuleli İleri Data Sistemleri
Cyberpark, Teknoloji Geliştirme Bölgesi, Beytepe Köyü yolu, No:5 Kat:4, Bilkent/ANKARA