Platformlar
 PC
Tür
Bulmaca/Zeka
Multiplayer
Yok
Yayıncı
Doctor Entertainment
Yapımcı
Doctor Entertainment
Çıkış Tarihi
21 Haziran 2010


Puzzle Dimension

İnceleme

Emre Acar, 16 Eylül 2010 Perşembe

Sayfa: 1 / 1nceki yazılarımda da belirttiğim gibi oyun dünyası yavaş yavaş bağımsız oyun firmaları tarafından hazırlanan yapımlara doğru dönüyor. Bu durumdan açıkçası şikayetçi değilim, aksine oldukça da seviniyorum. Çünkü bu yıl oynadığım en eğlenceli oyunların bu firmalardan çıktığını belirtmeliyim. Worms Reloaded, Puzzle Quest 2, Amnesia: The Dark Descent, VVVVVV, Beat Hazard, Rhythm Zone ve adını unuttuğum bir çok yapım... Belki bu yalnızca benim fikrim ama bu oyunları oynarken büyük adı duyulmuş ve birbirinin neredeyse aynı yapımları oynarkenden daha fazla zevk alıyorum. Puzzle Dimension da aynı bu kategoriye giriyor, Doctor Entertainment tarafından geliştirilen oyun saf bir bulmaca oyunu ancak farklı oynanış tarzı ile adından söz ettiriyor.

Topu kontrol edin ve çiçekleri toplayın!

Puzzle Dimension oyununda amacınız topu kontrol edip bölümlerde bulunan çiçekleri toplamak ve boyut kapısına girerek bölümü bitirmek. Kulağa oldukça kolay geliyor öyle değil mi? Hayır, bu iş düşündüğünüz kadar kolay değil. Bölümlerde bir çok engel karşınıza çıkıyor ve kafanızı çalıştırmadan bir adım bile atamıyorsunuz. Topu yön tuşları ile kontrol ediyoruz ve "Space" tuşunu kullanarak topu zıplatabiliyoruz. Bunun haricinde kamerayı istediğimiz gibi döndürebiliyoruz. Oyunun kontrolleri kısaca bunlardan ibaret. Zaten oyunda bulunan antreman bölümlerini yaparak veya yardım kısmından bunları rahatlıkla öğrenebilirsiniz. Puzzle Dimension'ı öğrenmek oldukça kolay ancak ustalaşmak 3 boyutlu zekanızı kullanmanızı gerektiriyor. Bölümler farklı farklı kısımlara ayrılmışlar, ilk başlarda sadece topu yürüterek bölümleri geçebilirken daha sonraları buzla kaplı bölümler (buza girince topun kontrolünü kaybediyorsunuz ve girdiğiniz yön tarafından top durmadan ilerliyor buz biteren kadar), üzerinden geçince yanan ocaklı bölümler, çivili bölümler ve daha pek çok farklı engelli bölümler karşınıza çıkıyor. Oyunun bölümleri 3 boyutlu olarak hazırlandığı için önceden de belirttiğim gibi 3 boyutlu zekanızı kullanmanız gerekiyor, oyunda herhangi bir zaman faktörü olmadığı için bölüme başlayınca oturup düşünmeniz gerekiyor ne yaparsam geçebilirim diye. Ve düşünürken de zamanın nasıl aktığını anlamıyorsunuz, bir bölümü geçmek için 30 dakika uğraştığımı belirtmeliyim. Uğraşmak kesinlikle canınızı sıkmıyor ve sizi oyuna daha bağlıyor. İnanın o kadar uğraştığınız bölümü geçince o kadar mutlu oluyorsunuz ki anlatamam. Oyunda herhangi bir can veya hak sistemi de bulunmuyor, kaldığınız bölümü istediğiniz kadar tekrar edebiliyorsunuz. Oyunda 100'den fazla bölümün bulunduğunu da belirtmeden geçmeyeyim. Bölümü geçme derecesine göre puan da alıyorsunuz ve bu puanı arkadaşlarınızla veya tüm dünyada oyunu oynayan insanlarla karşılaştırabiliyorsunuz.

Puzzle Dimension'un dünyası çok canlı gözüküyor!

Puzzle Dimension oynanışı ile göz doldurduğu kadar grafikleri ile de göz dolduruyor. Oyunda bulunan tüm bölümlerin dizaynı birbirinden farklı olarak hazırlanmış. Kimi bölümlerde buzlu yerlerde oynuyoruz, kimi yerlerde ormanlık gibi yeşil yerlerde, kimi yerlerde ise metalik olarak hazırlanmış yerlerde oynuyoruz. Ayrıca bölüme ilk başladığınızda etraf eski oyunlarda olduğu gibi kutu kutu gözüküyor, topu hareket ettirip bölümlerde dolaşmaya başladığınızda ise etraf günümüz standartlarına geliyor ve çok güzel gözüküyor. Bu da oyuna ayrı bir hava katmış açıkçası.
Puzzle Dimension'da pek fazla ses efekti bulunmasa da bulunanlar oldukça hoş olarak hazırlanmış. Oyunun müziklerine ise mükemmel diyebiliriz. Bölümlerdeki durumunuza göre müzik değişiyor ve sizi rahatlatıyor. Müziklerde de eski oyunlarda kullanılan müziklerin havası bulunuyor.

Bu oyunu almadıysanız bir an önce alın!

Oyun hakkında anlatacaklarım bu kadarla sınırlı. Hatta fazla bile anlattığımı söyleyebilirim. Oyunun amacı oldukça basit ve saf bir bulmaca oyunu, ancak müthiş akıllıca hazırlanmış bulmacaları ile sizi oldukça oyalıyor. Bunların haricinde oyunda 25 adet Steam Ödülü (Steam Achievements) ve Steam Cloud (oyunun kayıt dosyası Steam sunucularında saklanıyor ve gittiğiniz her yerden kaldığınız yerden devam edebiliyorsunuz) desteği de bulunuyor. Steam'den $9.99'a satılan bu oyunu mutlaka alın ve oynayın, herkese tavsiye ediyorum. Tabii almadan önce oyunun demosunu da deneyebilirsiniz. Herkese iyi oyunlar.
Katkılarından dolayı ve inceleme sürümü için oyunun yapımcılarından Jesper Rudberg'e teşekkür ederiz.


ESRB ve PEGI derecelendirme kuruluşları bu oyunu içeriği itibarıyla 7 yaş ve üzerindeki oyuncular için önermektedir.


Facebook Yorumlar

TrGamer Yorumlar

Onaysız yorum eklemek için üye girişi yapmalısınız.
Yazan  
Yorum  
Vazgeç Gönder