RACE The WTCC Game

İnceleme

Doğcan Bıçakçı, 04 Ocak 2007 Perşembe

Sayfa: 2 / 3

İkinci olarak, fizikler. İlk sebep; WTCC arabalarının GTR2'deki o canavarlardan çok daha güçsüz oluşları nedeniyle fiziklerde oynamaya gidilmiş. Yani o 200km/s'yi hissettirmek için oldukça uğraşılmış. Sonuçta önden çekişli bir super salon araba kullandığınızı hissetmenizi sağlamışlar. GTR2 de 130 km ile RACE'de 130 km gerçekten farklı. Ayrıca oyundaki arabalar nedeniyle ve doğal olarak hızları GTlere göre limitli olduğu için oyun biraz daha kolay hale gelmiş. Direk tüm yardımlar kapalı tam bir simulasyon modunda başlamama rağmen, oyun oldukça kolaydı. Fakat bunu Simbin'e kesinlikle yormayacağım. Çünkü olay tamamen arabaların farklılığıyla ilgili.

Gelelim online kapışmalara. Oyun Valve'ın STEAM'ini destekliyor. CD-Key'imizi yazdıktan sonra gayet rahat oyunlara bağlanabiliyoruz. Özellikle bilgisayarla değil de, multiplayer oynamak aşmış zevkli. Hele güç geri tepmeli bir direksiyonunuz varsa, tadından kesinlikle yenmiyor. Yarışlara yine ister Practice > Qualify > Warm Up > Race 1 > Race 2 sırasıyla, ya da direk Race 1 veya 2 ile başlanılabiliyor. Online oynarken genelde herkes once bir warm up yapıp, sonra direk yarışa geçmek istiyor. Oyunda ayrıca yarışa başlamadan önceki formasyon turunda çok rahat lastik ısıtabiliyorsunuz. Lastiklerin ısısının ne kadar önemli olduğunu GTR2 incelemesinde bulabilirsiniz. Oyunda herhangi bir bağlantı sorunu yaşamadım. Gayet rahat ve lagsız bir şekilde oyun oynamak mümkün. Yarış başlamadan yeşil ışık zamanı tüm bilgisayarlar kendi zamanlarını birbirilerine bildirip, herkesin aynı anda başlamasını sağlıyor. Bir nevi senkronizasyon yapılıyor diyebilirim.

WTCC'de özellikle dikkatimi çeken, yapay zekayı ne kadar zorlasam da hep saçma sapan hareketler yapmış olması. Mesela ısınma turu atarken herkes lastik ısıtıyor (evet, yapay zeka bile), beni geçmeseler bile bana çok rahat çarpabiliyorlar. Resmen çok dikkatli olmanız gerekiyor. Kesinlikle acil duruş gibi bir alışkanlıkları yok. Sanırım bu da yapay zekanın çok sıkı olmasına çalışılıp, ufak detayları atlamalarından olmuş diyebilirim. Kıracağım tek not buradandır.GTR2'nin o vahşiliği olmasa da, WTCC şu anda simulasyon açısından GTR2'den bir adım önde. Gerek giderilmiş grafik bugları, gerek yeni arayüzü, gerek çok detaylı tasarlanmış pistleriyle şu anda her simulasyoncunun elinde, hatta dvd-rom'unda olması gerekiyor. Fakat eklemeden geçemeyeceğim, oyun için kesinlikle bir direksiyon ya da analog kontroller kesinlikle farklı bir deneyim sunuyor. Güç geri besleme olması tabi ki ayrı bir avantaj. Çünkü direksiyonun tepkileriyle arabanın ne zaman yoldan çıkabileceğini çok rahat anlayabiliyorsunuz. Evet, bir diğer Simbin yazımız bitmiş bulunmaktadır dostlarım. Şimdi ne yapılır? Tabi ki Race oynanır. Kalın sağlıcakla...

Not:Video incelememize bir sonraki sayfamızdan ulaşabilirsiniz.

ESRB ve PEGI derecelendirme kuruluşları bu oyunu içeriği itibarıyla 3 yaş ve üzerindeki tüm oyuncular için önermektedir.


Facebook Yorumlar

TrGamer Yorumlar

Onaysız yorum eklemek için üye girişi yapmalısınız.
Yazan  
Yorum  
Vazgeç Gönder