Platformlar
 PC
Tür
Strateji - RPG
Multiplayer
Var
Yayıncı
bitComposer Games
Yapımcı
Logic Artists
Çıkış Tarihi
30 Mayıs 2013


Expeditions: Conquistador

İnceleme

Alper Kurt, 08 Haziran 2013 Cumartesi

Sayfa: 1 / 4

"Amaan, İspanyol Amerika işgalcilerinin oyunuymuş, geç lan bu ne" deme okuyucu. Buraya gel ve aşağıdaki paragrafı oku. Çünkü bu oyun birçoklarının yapamadığını yapabilme becerisine sahip.

Amerika'da on kişilik grubumla birlikte kör, topal ilerliyoruz. Fena da değiliz hani, yolumuza taş koyanları birer ikişer halledebildik. Lakin çok büyük bir sorunumuz var, yo yo açlık falan değil. Sorunumun adı Montego. Montego Aragones. Bu maceracı kişilik bana resmen acı çektiriyor, her gece bu adamın karnını doyurmama rağmen ertesi gün adamlarım “Ya montego bir çalılıktan bir meyve yemiş, zehirlendi sanırım” deyip geliyorlar. Gitti ilaç stoğumun yarısı... Ertesi gün Montego bir su kaynağından su içiyor ve gecelerce kusuyor. Azıcık boğazını tut be adam, önüne geleni yiyor, içiyorsun. Yetmiyor mu sana verdiğim azık....? Yetmiyormuş demek ki. Çünkü ben Montego'yu her iyileştirdiğimde bu adam yine bir bahtsızlıkla çıkıp geliyor. Bak yine geldi, Ne oldu Montego sana. Cevap vermiyor... Ne oldu olm buna? Adamlarım cevap veriyor, botunun içinden zehirli bir örümcek çıktı, ısırmış sanırım... Hımm, Vah canım. Aklımdan çok pis şeyler geçiyor, doktora danışıyorum; “Bıktım artık Montego'yla ilgilenmekten, durumu ağır mı?” Doktor cevap veriyor: “Tedavi edilmezse ölür.” Ha iyi iyi, diyorum. “İyi mi?” diye şaşırıyor doktor. “İyi olur mu canım, kötü kötü” diye toparlamaya çalışıyorum. Montego'nun yanına gidiyorum ve şöyle diyorum: “Montego, canım, örümcek zararsızmış, sen o içtiğin sulardan içmeye devam et. İki gün sonra bir şeyciğin kalmaz. Montego'nun gözleri doluyor: “Sağol patron, sen çok iyi bir insansın” diyor, arkamı dönerek yüzümde beliren gülümsemeyi saklamaya çalışıyorum. Elveda Montego, Merhaba Cesur Yeni Dünya.

Yeni Dünya'nın kapıları açıldı

Expeditions: Conquistador'un Türk yapımcısı Ali Emek'le daha önce editörlerimizden Kemal Akay bir röportaj yapmıştı. Dilerseniz buradan izleyebilirsiniz. Ne yalan söyleyeyim tipik şekilde biraz ümitsizdim oyundan, çünkü oyun çıkmadan fazla reklamı yapılmamıştı. Ama oyunu 20 saat oynadıktan sonra tüm ön yargılarımı ekmeksiz yedim yuttum.Ben mi pusuya düşürüldüm, yoksa pusu mu kurdum bilemedim şimdi.


Expeditions'ı bir türün içine sığdırmak istemiyorum. Çünkü hangisinin içine sokmaya çalışsam bir başka türün yüzü asılıyor. RPG desem, Stratejinin hatrı kalıyordu, Sıra tabanlı Strateji desem güzelim diyalogların boynu bükük (Cemal Süreya'ya selam olsun). Kısacası Expeditions bir türler kırması, yalnız genel anlamda sıra tabanlı strateji ve rol yapma oyunlarının nurtopu gibi bir oğlu diyebiliriz (yine türlere soktun be Alper).

Ufaktan konumuza değinelim; İspanya'nın bağrından, zengin bir toprak ağasının kızı olarak ayrılıyoruz. Sene 1518, sırtımızda babamızın eli, koyuluyoruz yola, hedef Hispanyola, Karayip Adalarından biri ve bu ada 1496'dan beri İspanyolların elinde. Amacımız biraz keşif ve Yeni Dünya'nın bize vaadecekleri ve vaadettikleri üzerine derin çaplı bir araştırma. Konumuz çok değişik görünmeyebilir çoğu kişiye, hatta Amerika'nın keşfediliş ve sömürülüş zamanlarını anlattığı için itici bile gelebilir ama durun öyle hemen celallenmeyin (bana bak, arkadaki, sen fazla el kol hareketi yapmaya başladın), Expeditions aslında sadece arka plana bu keşifleri yerleştirmiş “maceranı kendin” yaşa hizmeti sunan bir oyun. Tabii yeri gelince hikayeyi ilerletmek için bazı savaşlardan kaçamıyorsunuz ama genel anlamda özgürsünüz.

Facebook Yorumlar

TrGamer Yorumlar

Onaysız yorum eklemek için üye girişi yapmalısınız.
Yazan  
Yorum  
Vazgeç Gönder