Editörden

Oyun Sektörü(Bölüm2)

Orçun Köroğlu, 13 Nisan 2008 Pazar

Sayfa: 1 / 8

Yazı Dizimizin ilk bölümü için tıklayın.


amanınızın ne kadarını oyunlara ayırıyorsunuz? Oyunlar yaşamınızın bir parçası haline gelmeye mi başladı? Hobiden çok bir tutku halini mi aldı? Hatta oyunlara bakış açınız bile değişti belki de? Artık bir oyunu oynamak ve bitirmek dışında bir şeyler yapmak istiyorsunuz? Belki de oynadığınız oyunlara katkıda bulunabilecek fikirler üretiyorsunuz? Oyun karakterleri çizmeye başladınız, haritalar tasarlıyorsunuz, hatta size ait oyun projelerini kağıt üzerinde hazırlıyorsunuz... Millet size deli gözüyle bakmaya mı başladı?... Belki de şu meşhur soruyu sıklıkla duymaya başladınız; "Ne zaman büyüyeceksin, kazık kadar adam oldun?"

Belki de artık oyun yapımını bir meslek olarak düşünme zamanı gelmiştir. Fakat sorulacak çok soru var ve oyunların yapımı hakkında çok az bilginiz var.

Bu büyük sektör her gün daha da büyüyor ve inanılmaz bir iş sahası haline geliyor. Eğer isterseniz ve doğru adımları atarsanız bu devleşen sektöre adım atabilrsiniz. İnanın, hiç bir şey imkansız değildir.

Oyun Sektörü yazısının ilk bölümünde sektörün ana başlıklarını tanıdık. Oyunların sadece bir kişiden veya bir firmadan ibaret olmadığını gördük. Oyunların ne kadar geniş bir yelpazeye yayıldığını ve hangi dalda olursa olsun, oyun yapımında bazı spesifik adımların atıldığını gördük. Yazımızın bu bölümünde ise oyun yapan firmaların iç yüzünü ve yapımcıların görevlerini, ne iş yaptıklarını inceleyeceğiz. Bir firmada çalışsanız hangi bölümün size daha uygun olduğuna bir ışık tutacağız.

Fazla uzatmadan birinci bölümde kaldığımız yerden devam edelim.

Yapımcı ve Yayımcı Firmalar

Bir oyunun piyasaya çıkmasının öncesi ve sonrasında, sözlü ve yazılı basın tarafından oyun değişik şekillerde oyun severlere tanıtılır. Reklamlar, ön incelemeler, röportajlar, oyundan bazı sahnelerin resimleri ve videoları tüketiciye aktarılır. Oyunun yapımı kadar önemli olan bu aşamalarda iki terim sıkça karşımıza çıkar. Devoloper (Yapımcı) ve Publisher (Yayımcı) firmalar. Bu iki firma tipi birbirinden tamamen farklı olan değişik yapıdaki firmalar olabileceği gibi bazı durumlarda yapımcı ve yayımcı firma aynı firma bile olabilir. Peki bu firmalar tam olarak ne yapar? Farkları nelerdir?

Publisher (Yayımcı Firmalar)

Asıl görevi, oyunun piyasaya sürülmesi için gerekli parayı temin etmek olan firmadır. Activision ve Electronic Arts büyük publisher firmalarına güzel birer örnektir. Fakat bu iki firmayı örnek vermemin sebebi bu firmaların piyasada çok büyük bir paya sahip olmalarıdır. Hatta öyle ki bu firmalar aynı zamanda oyunların yapımcılığını da üstlenebilecek kadar büyük bir kapasiteye sahiplerdir. Daha da ötesinde developer firmaları satın alıp bünyelerine katabilirler. Tabii ki bu gibi olaylar çok büyük publisher'ların yapabileceği şeylerdir.


Facebook Yorumlar

TrGamer Yorumlar

Onaysız yorum eklemek için üye girişi yapmalısınız.
Yazan  
Yorum  
Vazgeç Gönder